Атопічний дерматит

Атопічний дерматит захворювання далеко не нове. Тезисно розповімо про це захворювання

Атопічний дерматит захворювання далеко не нове. Напевне багато з вас чули такі страшні на слух слова як нейродерміт, діатез, алергічна екзема. Колись це були популярні діагнози, які знали усі. Так от, абсолютна більшість з них і були саме атопічним дерматитом. Але тоді ще медична наука не знала причини цих станів. Сьогодні це захворювання достатньо добре досліджене.

Що таке атопічний дерматит у дітей?

Атопічний дерматит у дитини

Хронічне захворювання яке виявляється у 10-20% діток в усьому світі. Тобто кожна 5-10 дитина має атопічний дерматит. За останні 30-40 років частота даного захворювання зросла у двічі а в окремих країнах і у тричі. Заразитися, придбати його неможливо. У шкірі людей з атопічним дерматитом не вистачає певних структур, які називаються філагринами. Це білки, які є своєрідним клеєм для нашої шкіри. Якщо їх недостатньо то в окремих ділянках шкіра не має достатньої міцності та утворюються шпаринки через які втрачається волога з середини та легко потрапляють подразники, у тому числі й алергени ззовні. Шкіру при атопічному дерматиті часто порівнюють з цегляною стіною у якій є тріщини.

Коли атопічний дерматит проявляється вперше?

У більшості випадків у ранньому віці.

Прояви: висипання на шкірі, ділянки сухості з лущенням шкіри.
які періодично зявляються, можуть зберігатися без лікування тривалий час… дні..тижні…місяці. Такі висипання викликають у дитини певний дискофорт: свербіж (часто доволі сильний), неспокій.

Атопіний дерматит може пербігати максимально легко, коли лише періодично на шкірі зявляються маленькі ділянки сухих висипань, може значно складніше з ураженням більшості шкіри.

Перебіг: зазвичай з віком прояви стають менш помітними, однак можуть залишатися на тривалий час і періодично турбувати навіть у дорослому віці. У дорослих зазвичай легкі прояви зустрічаються у 2-5 % населення..

Додаткова діагностика – не потрібна!

Атопічний дерматит педіатр може діагностувати у більшості випадків лише на підставі огляду дитини. Це так зване захворювання «одного огляду». Тобто достатньо прийти до педіатра, роздягнути малечу показати висипання які турбують.

До педіатра чи дерматолога?

Першочергово до педіатра. Діагностика та лікування атопічного дематиту в усьому світі є досить чітко стандартизоване, описане і не потрібно нічого зайвого придумувати! Це те захворюваня, де поняття «досвіду лікаря» потрібне лише для його діагностики. Лікування – виключно згідно сучасних підходів доказової медиини!

В розділі лікарі, вибирайте собі педіатра та замовляйте огляд в зручний для вас час.

У більшості випадків термін «лікування» не так підходить, як догляд за шкірою малечі. Це захворювання цілком вилікувати неможливо. Так, саме догляд за шкірою є першочерговим, що дозволяє значно покращити стан шкіри та максимально уникнути появі тих самих сверблячих та сухих висипань.

Лікування атопічного дерматиту

Лікування атопічного дерматиту має три складові:

  1. правильний побут
  2. місцеві засоби догляду
  3. лікування загострень 

Побут:

Три найважливіші компоненти: повітря, одяг, вода.
  • ПОВІТРЯ: Температура у приміщенні не вище 21 та достатня вологість приміщення. Чим менше дитинка пітніє тим краще
  • ОДЯГ: Максимально мягкі тканини одягу (наприклад бавовна). Жорсткі , які наносять мікроподряпини краще уникати (шерсть, нейлон тощо). Що стосується нового одягу, то перед одяганням краще його прасувати.
  • ВОДА: завжди доцільніше душ за гарячу ванну. Якщо все ж ванна, то ідеально з температурою не вище 35 градусів та не довше 10 хв.

Місцеві засоби догляду:

Уникати по можливості щіток для миття, губки з жорсткою поверхнею. Засоби догляду за шкірою ідеально зберігати у прохолодному місці. Холодний засіб більш ефективний для усунення свербежу.

Загалом : холодне та мяке краще за темпле та жорстке.

Догляд – щоденне застосування спеціальних засобів для миття та змащування шкіри після миття. Вони називаються емоленти. Це особливий вид кремів, лосьйонів які якраз найбільше підходять для так званої атопічної шкіри. Тривалість – індивідуальна.

Лікування загострень:

Місцеві гормональні засоби чи препарати на основі інгібіторів калициневрину. Вони бувають з різними складниками, різними показами. Наш Педіатр зможе підібрати та розповісти чи потрібно?  Скільки потрібно? І які потрібно?

Атопічний дерматит – не алергія! Він може бути передвісником алергії але не її наслідком.

Китайська народна медицина, прикладання капусти, соляні кімнати, гомеопатія  та обряд екзорцизму не ефективні.

Правильно доглядайте та безпечно лікуйте – і все буде добре)г

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін
Поділитися: