Вакцинація від ротавірусної інфекції

Як захистити свою дитину від ротавірусної інфекції. Причини винекнення. перебіг хвороби, наслідки. Навіщо потрібно вакцинувати малюка, в який період, календар …

Що таке ротавірусна інфекція?

Це вірусне захворювання, яке є найчастішою причиною розвитку важкого дегідратаційного гастроентериту  (простіше кажучи: важка діарея зі зневодненням) у дітей віком до 5 років. З роками частота даного захворювання зменшилася у рази, що пов’язане з активною вакцинацією. Однак і сьогодні у світі від цього захворювання помирають близько 200 тис. людей щорічно (в основному у країнах з низьким рівнем розвитку).
Що таке ротавірусна інфекція

Захворіти можна протягом усього життя, однак найчастіше і найважче у маленьких діток. Повторні захворювання можливі, однак значно легше перебігають.

Захворювання може перебігати у легкій формі, але частіше у середньотяжкій та тяжкій формах з блюванням, вираженою водянистою діареєю, прожилками крові у калі.

Основна небезпека даного захворювання полягає у вираженому зневодненні дитини через втрати рідини з частою діареєю. Саме тому при цьому захворюванні ризики стаціонарного лікування чи лікування в умовах реанімаційних відділень є доволі високими.

Як захистити дитину від ротавірусної інфекції?

Через часто важкий перебіг та летальність дане захворювання  стало на початку двохтисячних метою розробки вакцини, яка вперше була зареєстрована у 2006 році.  Вакцинація від ротавірусної інфекції у більшості країн світу входить у календар обов’язкових вакцинацій, тоді коли в Україні дана вакцина є рекомендованою.

Сьогодні у світі розроблено дві вакцини – RV5  (РотаТек) та RV1 (Ротарикс).

Ротавірусні вакцини — це живі вірусні вакцини. Тобто містять живий ослаблений вірус.

Це одна з небагатьох вакцин, яка не потребує ін’єкції, а вводяться перорально, тобто доволі смачний розчин, який дитинці закапується в ротик.

Графік вакцинації від ротавірусної інфекції

  • Вакцинація дозволена дітка з 6 тижневого віку.
  • Вакцина від ротавірусної інфекції має обмеження по віку, тобто вводиться лише до певного віку: Ротарикс до 24 тижнів , РотаТек до 32 тижнів життя дитини.
  • Дітям старшого віку дані вакцини вводити категорично не можна.

Графік вакцинації Ротарикс та РотаТек дещо відрізняється:

  • Ротарикс: вводять перорально у 2 дозах: по одній дозі у віці 2 місяців та 4 місяців (не раніше 6 тижнів та не пізніше 24 тижнів)
  • РотаТек: вводять перорально у 3 дозах: по одній дозі у віці 2 місяців, 4 місяців та 6 місяців (не раніше 6 тижнів та не пізніше 32 тижнів. При чому, перша доза вакцини повинна бути введена не пізніше 12-го тижня)

Мінімальний інтервал між дозами повинен становити не менше 4 тижнів.

Якщо за віком дитині встигаєте провести лише 1 вакцинацію, то це теж варто зробити, оскільки навіть одна доза дає хороший захист.


Дані вакцини не є взаємозамінними, тобто курс вакцинації слід завершити тією ж вакциною, якою вона розпочата.

Дана вакцина є прозорою безбарвною рідиною без будь-яких сторонніх домішок.

Не можна застосовувати вакцину у якої:

  • закінчився термін придатності;
  • пошкоджена герметична упаковка;
  • не є прозорою чи містить будь-які сторонні домішки/часточки.

Протипоказання до застосування ротавірусних вакцин

  • Тяжка алергічна реакція (наприклад, анафілаксія) після попередньої дози вакцини або на компонент вакцини (включаючи латекс, який міститься в аплікаторі вакцини RV1).
  • Немовлята з тяжким комбінованим імунодефіцитом
  • Немовлята, які мали інвагінацію кишечника
  • Неусунена вроджена вада шлунково-кишкового тракту (наприклад, дивертикул Меккеля)

Вакцинацію слід відтермінувати, якщо у дитини є прояви гострого захворювання, що супроводжується лихоманкою.
Побічні ефекти трапляються рідко.  Немовлята можуть ставати дратівливими або мати незначну тимчасову діарею чи блювання.

І пам’ятайте, що будь-які побічні ефекти вакцини завжди у десятки разів є менш небезпечними, як саме захворювання!

Вакцинуйте діток на насолоджуйтеся здоровим батьківством!

* Про наявність вакцини та її вартість ви можете дізнатися на сторінці Ціни, або зателефонувавши нам +38 (096) 337 03 03 чи написавши у месенджерах (Viber, Telegram, Instagram).

Ротавірусна інфекція - відео

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін
Поділитися: