Пневмонія (більш звично на слух запалення легень) – різноманітне за перебігом, проявами та важкістю захворювання, яке у нашій свідомості асоціюється з чимось страшним, небезпечним та наводить паніку на батьків. Через такі страхи діагностика, лікування, профілактика пневмоній обросли не малою кількістю міфів.

Пневмонія – запальний процес у найглибших відділах легень, які називаються альвеоли.   При пневмонії у них накопичується рідина. Альвеоли відповідають за життєво важливу функцію – газообмін, тобто транспорт кисню до організму. Коли ми вдихаємо, повітря потрапляє в альвеоли, де проходять маленькі судини. До судин передається кисень, а з судин до альвеол вуглекислий газ, яким ви видихаємо. При пневмонії у альвеолах рідина перешкоджає нормальному газообміну і, як наслідок, розвивається гіпоксія – брак кисню. Щоб це компенсувати організм починає активніше залучати здорові відділи легень – частіше дихати.

Кашель при пневмонії у діток майже завжди присутній, однак він ні чим не особливий настільки, щоб почувши його сказати «о, напевно пневмонія».
Гарячка можлива, однак не завжди
Загальний стан  також не завжди порушений

Що важливо пам’ятати?

При наявності у дитини ознак ГРВІ кашель нікуди «не опускається». Немає у легенях чарівного ліфта по якому мокрота їздить то вгору то вниз. Відповідно, як і немає кнопки яка цей уявний ліфт вимикає.

Профілактики пневмонії таблетками, сиропами, інгаляціями  – не існує!  Вона або розвинеться або ні. Єдина профілактика – вакцинація (звісно від окремих бактерій – пневмококи тощо)
А от збільшити ризик пневмонії тими ж сиропами від кашлю чи зайвими інгаляціями – можна. І так зазвичай і буває.

Антибіотики коли пневмонії немає – шкідливі! Навіть якщо це вже 6 чи 7 день гарячки і кашель не минає.

Пневмонія не дорівнює лікарня. Абсолютна більшість пневмоній:
– лікуються дома з морозивом у руках
– лікуються без уколів
– гуляти, бігати та стрибати можна і часто навіть треба

Певна кількість пневмоній не потребують лікування взагалі та минають самостійно.

Завжди потрібна дихальна гімнастика. Цю надлишкову рідину у альвеолах можна швидше «вигнати» природнім викашлюванням (дихальна гімнастика тощо)

Не усі пневмонії є бактерійними. А відповідно не усім потрібен антибіотик.

Пневмонію або чути вухом педіатра або видна на рентгенограмі чи моніторі УЗД.
Жоден з методів діагностики не є на 100% точним.

Діагностованої пневмонії на УЗД може насправді і не бути, як і почутої педіатром також. Чи навпаки.

Діагноз лише на підставі сукупності клінічних ознак: задишка, гарячка, кашель, сатурація, те що чує лікар у легенях і те що бачить у заключенні УЗД чи рентгену.

«Дивитися за дітьми – кращий спосіб дивитися за собою.» (Ян Мак’юен)

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін
Поділитися: