Іксодові кліщі

Іксодові кліщі, кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма

Хто такі іксодові кліщі і як від них уберегтися? Ефективність вакцинації від кліщового енцефалікту.

З настанням тепла виходять на полювання маленькі непомітні але дуже небезпечні створення, це іксодові кліщі. Мешкають вони переважно у траві або низькорослих рослинах. Це переважно ліси, паркові зони, або звичайна прибудинкова територія де є високі зелені насадження.

Найбільш активними в пошуках своєї жертви іксодові кліщі є у період з квітня по червень, а також в серпні. Кліщі є переносниками різноманітних чисельних інфекційних захворювань у людей і тварини якими заражають під час укусу.

Найчастіше в наших широтах поширеними є хвороба Лайма (бореліоз) і кліщовий енцефаліт. Не всі укуси є небезпечними, заразність є близько 5%.

Процес інфікування бореліорзом

Процес інфікування бореліорзом

Після укусу кліщ активно наїдається, як правило, це триває до 3-х днів, після чого відбувається період зригування. Під час цього з кишковим вмістом кліща збудники потрапляють в організм людини чи тварини, так проходить процес інфікування. Тому дуже важливим є виявлення і видалення кліща у перші 36 годин після укусу.

Як видалити кліща

Як видалити кліща і чим видалити?

Видаляти кліща потрібно одразу після виявлення його на шкірних покривах, для цього використовується тонкий пінцет, нитка, або спеціальні гачки, які можна придбати в аптеці.

Видаляти необхідно тоді, коли ви впевнені в цій процедурі, що ви це зможете зробити із робити правильно, в іншому випадку звертайтеся за спеціалізованою допомогою до лікаря. В нашій клініці BabyOk лікарі нададуть вам всю необхідну кваліфіковану допомогу по видаленню кліща, лікуванню та профілактиці.

Витягувати кліща потрібно прямолінійно, перпендикулярно до поверхні укусу. Під час видалення, черевце кліща не повинно бути пошкоджене, оскільки саме воно є резервуаром збудників, які кліщ переносить людині. Одразу після видалення кліща його необхідно утилізувати, часто використовують процес спалення, щоб забезпечити повне його знищення, оскільки він далі може потрапляти в зовнішнє середовище і переносити інфекцію.

Місце укусу промийте мильним розчином та обробіть антисептиком. Спостерігайте за місцем укусу впродовж близько місяця. При появі почервонінь, набрякань чи появі загальних скарг у дитини, (біль голови, нудота, нездужання) одразу звертайтеся до лікаря за порадою, консультацією та оглядом.

Не потрібно під час видалення кліща повертати його за чи проти годинникової стрілки, це завжди є ризиком травмувати черевце і збільшити ризик зараження.

Профілактичні заходи після укусу кліща

Профілактичні заходи після укусу кліща
  • Не потрібно панікувати і одразу бігти в лабораторію з кліщем для аналізів та виявлення антитіл.
  • Не потрібно вживати самостійно будь-яких протиалергічний препаратів, протикліщових імуноглобулінів, антибіотиків і т. п.
  • Профілактичний прийом антибіотика після укусу слід ретельно обговорити і проконсультуватися з лікарем.
  • Необхідно визначити наскільки доцільно проведення антибіотикотерапії і прийом препарату першої лінії. В нашій країні доксациклін має вікові обмеження, хоча у всьому світі його можна застосовувати вже на першому році життя. Доцільність призначення дитині визначається лікарем педіатром.
  • Не можна після укусу, чи коли кліщ ще є на шкірі, місцево використовувати різні олійні розчини, креми, мазі, робити йодну сітку і т.д. Частково вони можуть блокувати дихальні шляхи кліща, але одночасно збільшують ризик інфікування і передачу збудника в організм людини.

Батькам не слід панікувати і пам’ятати, що заразними є лише до 5 відсотків кліщів. Правильно і вчасно видалений кліщ, мінімалізує інфікування до 0,1 %.

Вакцинація від кліщового енцефаліту

Вакцинація від кліщового енцефаліту

Від такого захворювання як кліщовий енцефаліт, бореліоз (хвороба лайма) можна вберегтися, провакцинувавшись вакциною проти кліщового енцефаліту. Схема складається із трьох дози і  залежить від віку дитини. Захистіть завчасно себе і свою малечу від такої небезпечної хвороби, у якої важкий перебіг і важкі наслідки.

Іксодові кліщі - відео

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін
Поділитися: