Висока температура у дитини

Висока температура у дитини

Що робити при високій температурі у дитини, основні рекомендації та поради від педіатрів клініки BabyOk

Температура тіла кожної дитини має свої індивідуальні діапазони. Не завжди висока температура у дитини становить загрозу.

Лихоманка у дітей, гіпертермія…. Ці терміни вживаються часто як синоніми до такого стану як підвищення температури тіла.

Якщо коротко, то: лихоманка  – це системний прояв запалення, коли наш мозок підвищує температуру у відповідь на певні чинники (наприклад інфекція). Це захисна реакція організму. Гіпертермія це підвищення температури тіла у випадку порушення балансу теплоутворення в організмі і тепловіддачі (для прикладу    тепловий удар, перегрівання дитинки тощо). При діагностиці захворювань лікарям важливо розуміти цю різницю, саме тому при зверненні з приводу підвищеної температури у дитини педіатр поставить вам ряд уточнюючих запитань, щоб розібратися яка причина та механізм підвищення температури тіла.

Що таке «висока температура»?

Температура – це захисна реакція організму, яка має дві сторони монети: потенційну користь і потенційну шкоду. При високій температурі знижується розмноження бактерій та вірусів, однак збільшується метаболізм та відповідно втрати рідини, що у дітей небезпечне зневодненням.

Температура тіла кожної дитини має свої індивідуальні діапазони норми. Коротко у цифрах:

  • Діапазон коливання температури в межах однієї доби може становити до 1 градуса. Ранкова температура є нижчою за вечірню
  • У цілком здорової дитини протягом доби температура може коливатися від 35,5 до 37,5 градусів (ректальна до 38,3) !  і це цілковита норма. При чому, у діток  до 1 року практично щодня періодично температура підіймається до 37,5 градусів і це теж норма

Де вимірюється температура?

Існують доволі різні рекомендації стосовно місць вимірювання температури тіла. У дітей різного віку це може бути:

  • Пряма кишка – найбільш точний метод вимірювання температури у дітей раннього віку, однак, не найприємніший. Саме тому такий метод варто застосовувати обовязково тоді, коли точне вимірювання температури тіла має клінічне значення. Варто застосовувати такий метод вимірювання у діток до 3 місяців.
  • Ротова порожнина – раціонально вимірювати лише у дітей, які можуть безпечно провести це вимірювання, тобто у старших дітей
  • Варто памятати, що температура у ротовій порожнині орієнтовно на 0,4-0,6 градуса є нижчою за ректальну температуру.
  • Пахова ділянка – відносно безпечне місце для вимірювання. Хочемо наголосити, що обмеження для ректальної чи оральної термометріє є такий стан як нейтропенія. Саме у таких випадках доцільним буде вимірювання у паховій ділянці.
  • Безконтактна та контактна термометрія скроневої та внутрішньовушної ділянок. Це найпростіший, найшвидший та часто доволі точний метод вимірювання температури у дітей. Однак, точність такого вимірювання залежить від багатьох факторів, які варто чи усути чи зауважити при оцінці температури: підвищене потовиділення, температура зовнішнього середовища, активність дитини, спазм судин тощо. Разом з цим такий метод найпозитивніше сприймається дітками. 

Кожен з методів має свої переваги та недоліки.

Загальні рекомендації:

  • у діток перших місяців життя – лише першочергово ректальна термометрія
  • у дітей грудного та молодшого віку: ректальна чи аксилярна термометрія.
  • У випадку, коли малеча активно пручається, плаче та рухається при вимірюванні (це може створити надлишкове тепло та показати псевдовисокі результати вимірювання)– раціональним є безконтактна термометрія.

Важливо пам’ятати, що температура оцінюється у стані спокою дитини (не після активний ігор), у мінімальній кількості одягу (не під ковдрою з 3 светрами).

Чому підвищується температура?

Загалом існує дві основні причини лихоманки (підвищення температури тіла):

  1. Інфекційні
  2. Неінфекційні

У дітей, звісно, найчастішою причиною підвищеної температури тіла є інфекційні захворювання.

Друга група – неінфекційні. Це стани, які зустрічаються значно рідше, однак завжди потребують ретельної діагностики.

Перелік причин, які викликають гіпертермію у дітей без ознак інфекційних захворювань надзвичайно широкий: починаючи від перегрівання дитини через зовнішні фактори та закінчуючи захворюваннями імунної системи, гормональними розладами, центральної нервової системи тощо.

Після ретельного огляду педіатр визначить чи є необхідним подальше дообстеження. Варто замовити кваліфіковану консультацію педіатра в клініці BabyOk і своєчасно отримати належне лікування,  а ніж займатися самолікуванням, що в більшості випадків призвозить до ускладнень хвороби.

Або зателефонувавши до нас в клініку по тел. +38 (096) 337 03 03

Що варто робити при високій температурі?

Розглянемо методи як знизити температуру дитини в домашніх умовах.

  • У приміщенні не допускати температури вище 21 градуса
  • Достатня вологість у приміщенні 45-65%
  • Вживання достатньої кількості рідини! Це вкрай важливо, оскільки чим вища і триваліша температура – тим сильніші ризики зневоднення
  • Роздягнути дитину до натільної білизни
  • Обтирання вологим рушником. Мета такого обтирання не охолодити дитину, а зволожити шкіру, збільшивши тим самим тепловіддачу

Обтирання вологим рушником. Мета такого обтирання не охолодити дитину, а зволожити шкіру, збільшивши тим самим тепловідд.

Що не можна робити під час високої температури

Укутувати дитину. Міф про «потрібно пропотіти», обтирання спиртом, оцтмо – це лише міф. Не робіть з дитини термос!

Обтирання спиртом, оцтом недієві і часто небезпечні.

З препаратів у педіатрії дозволені лише два:

  • парацетамол
  • ібупрофен (з 6 місячного віку) !

Лише препарати на основі цих діючих речовин варто застосовувати для пониження температури!

Інші – категорично не рекомендуємо через високий ризик побічних реакцій.

Після вживання парацетамолу чи ібупрофену обовязково запропонуйте дитині випити рідини. Якщо це маленька дитинка – грудне молоко чи суміш.

Якого результату очікуємо? Падіння температури на 1-1,5 градуса – це вже хороший результат. Не очікуйте, що температура повинна обов’язково впасти нижче 37 градусів, а якщо ні – значить це «погана» інфекція, ліки, імунітет.

Кінцевою метою застосування жарознижуючих препаратів є не лише температура , але і загальне покращення самопочуття дитини. 

Висока температура у дитини - відео

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін
Поділитися: