Вітрянка у дітей

Вітрянка у дітей

Що таке вітрянка у дітей, які перші прояви, заразність, як лікувати, коли слід звертатися до лікаря-педіатра.

Вітряна віспа (вітрянка) –  одне з найпоширеніших інфекційних захворювань у дітей в усьому світі! В Україні щороку реєструють від 100 до 200 тис випадків захворювання.

Вітряна віспа - це вірусне захворювання!

Винуватцем захворювання є  герпесвірус 3  типу. Цьому вірусу комфортно жити  в організмі людини і він зовсім не любить подорожувати за межі тіла, саме тому у навколишньому середовищі дуже нестійкий та швидко гине при обробці дезінфікуючими засобами, кип’ятінні.

Захворювання надзвичайно заразне. Передається від людини до людини. При чому, заразитися можна не лише від людини хворої вітрянкою, але і від хворого оперізуючим герпесом (це дещо різні захворювання, які викликаються одним і тим же вірусом).
Підступність вітрянки полягає у тому, що заразною може бути людина навіть в інкубаційному періоді, який триває до 21 дня з моменту контакту. Заразність зберігається до періоду, поки усі висипання не перетворяться у кірочки.

Хто хворіє вітрянкою?

Захворіти можна у будь якому віці. Найчастіше хворіють дітки дошкільного віку. Новонароджені перших місяців життя практично не хворіють). Зазвичай є тенденція: чим пізніший вік захворювання тим важчий перебіг! Перебіг вітрянки може бути складніший у діток з атопічним дерматитом.

Як проявляється вітряна віспа?

Починається переважно як класична вірусна інфекція: нежить, млявість, втрата апетиту, підвищення температури. Типовою ознакою вітрянки є висипання! Зазвичай поява висипань супроводжується підвищенням температури (хоча не завжди).

Типовими для вітрянки є так звані везикулярні висипання, тобто пухирці, наповнені рідиною! На початку це може бути плямка….потім щільний вузлик який з часом виповнюється рідиною… за кілька днів пухирці тріскають і на їх місці залишається ранка, яка покривається кірочкою та загоюється. Процес загоювання часто супроводжується свербежем, інколи сильним, який потребує лікування. Щодня можуть з’являтися нові висипання, які проходять ті ж етапи: плямка, пухирець, кірочка…. Саме тому на тілі можна знайти одночасно зовсім різні висипання на руках, тулубі, волосистій частині голови, у ротику чи інших ділянках.

Чи це легке захворювання?

Чи вітрянка є легке захворювання

Часто перебігає доволі легко. Але, може бути і вкрай важкий перебіг. Що поганого може наробити вітрянка?

  1. Бактерійне інфікування висипань! Часом вкрай сильний свербіж, який порушує нормальне життя дитини, змушує дитину розчухувати висипання до глибоких ранок. Ризик того, що у ранку потрапить погана бактерія та розмножиться там є надзвичайно високим! Навіть без розчухування у ранку може потрапити додаткова інфекція через дотик, одяг тощо.
  2. Пневмонія, енцефаліт, параліч нерва, сепсис та ряд інших. Такі ускладнення хоч і не є частими, проте можуть бути вкрай важкими та небезпечними для дитини.
  3. Висипання на слизових оболонках. Вітрянка далеко не завжди обмежується висипаннями лише на шкірі. Подібні пухирці можуть виникати на слизових оболонках: у роті, статевих органах, внутрішніх органах.
  4. Косметичні дефекти. Якщо у хворого великі та поширені пухирці, особливо інфіковані бактеріями, то такі ділянки на шкірі можуть залишитися на тривалий час у вигляді рубцевої тканини.

Профілактика вітрянки у дітей?

Єдиною профілактикою захворювання є вакцинація! Вакцинація від вітряної віспи є однією з найефективніших вакцинацій, оскільки дає практично 100% захист та стійкий, напружений імунітет не менше 20 років.  На жаль, ще з травня 2022 року вакцина відсутня в Україні. Очікуємо, що у липні дана вакцина знову з’явиться (вакцина Варілрикс, виробництва Бельгія)

Проводиться з 9 місячного віку. Курс вакцинації: 2 дози з інтервалом мінімум 6 тижнів. В окремих випадках (термінова подорож тощо) дозволено  ввести другу дозу раніше, але категорично не раніше як через 4 тижні після першої.

Після контакту з хворим вітряною віспою дієвою є рання постконтактна вакцинація, яка дозволяє уникнути захворювання чи значно покращити його перебіг.  Вакцину необхідно ввести у перші 72 години після контакту з хворим.

Лікування вітряної віспи

  • У більшості випадків специфічного лікування не потребує!

При важком перебігу часом є необхідність призначення препаратів на основі ацикловіру – це спеціальні противірусні препарати, які діють на сам вірус.  

Місцеве лікування – при неускладненому перебігу не потрібне.

У випадку вираженого свербежу є препарати (в основному на основі гідроксизину), які дозволені та рекомендовані у діток для полегшення цих проявів (лише за рецептом та призначенням лікаря!!!).

Жарознижуючі препарати на основі Парацетамолу! При вітрянці не рекомендовано застосовувати ібупрофен! Інші препарати (мефенамінова кислота, аспірин, анальгін) – категорично ні, як загалом при інших захворюваннях у педіатрії. При вітрянці особливе категоричне НІ!  

І пам’ятайте, що:

  • вітрянка це не завжди легке захворювання! Ускладнення вітрянки зустрічаються з частотою 1:50 випадків захворювання і часом вкрай важкі та небезпечні
  • вакцинація є обов’язковою у багатьох країнах світу!
  • ефективність вакцинації надзвичайно висока

Бережіть себе та своїх рідних!)  

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін

педіатр «BabyOK сучасна педіатрія», к.мед.н Андрій Маркін
Поділитися: